National League 1: Έσπερος Καλλιθέας – Αμύντας 81-90

Σάββατο 19 Οκτωβρίου , 18:00

Επιστροφή από την Καλλιθέα, με το δίποντο, για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, μετά την αναμέτρηση με τον Έσπερο, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της National League 1, και παραμονή, χωρίς ήττα, στην κορυφή της κατάταξης.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Υμηττιώτες με συνέπεια, εκτός το αρχικό 0-7, να ακολουθούν με -13 στο 8′, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το ταμπλο να γράφει 28-19. Η αντίδρασή τους στη συνέχεια μείωσε τη ψαλίδα στους 3 πόντους (42-39 , 18′), αλλά στο ημίχρονο το προβάδισμα ανήκε στους γηπεδούχους (48-41).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι αθλητές του Λεωνίδα Ζούπα ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους, μειώνοντας την απόσταση συνεχώς, φέρνοντας το ματς στα ίσια στο 24′ (52-52), με τα υπολειπόμενα λεπτά, έως τη λήξη της τρίτης περιόδου (61-63), οι αντίπαλοι να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, ανεβάζοντας το ενδιαφέρον, για τον τελικό νικητή. Η προσπάθεια για το διπλό, από τους “πορτοκαλί” συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης καταφέρνοντας να μπουν μπροστά με +7 (67-74) στα μισά του και ανεβάζοντας και άλλο την αμυντική τους απόδοση, ξέφυγαν με τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, των δεκαπέντε πόντων (70-85), με 120″ να απομένουν για τη λήξη, με τους Καλλιθεώτες να μην μπορούν να αντιδράσουν ουσιαστικά και το τελικό 81-90 να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Υμηττού και το απόλυτο ρεκορ με 3 νίκες στη σεζον.

Επόμενη αναμέτρηση το Σάββατο 26 Οκτωβρίου (17:00), στο Αρκαλοχώρι, για την 4η αγωνιστική, του πρωταθλήματος.

Έσπερος Καλλιθέας – Αμύντας 81-90

Δεκάλεπτα: 28-19, 48-41, 61-63, 81-90

Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Λάζαρης 19(2), Γαργάλης 8, Γκαγκαλούδης 12(1), Πιτούλης 2, Αναγνωστόπουλος 9(1), Ράγκος 8, Δήμου 11(2), Φραγκούλης 4, Οουαντίντζο 4, Γραμματικός 4, Χρήστου, Ζαρκαδάκης

Αμύντας (Ζούπας, Κουκουνιάς): Κορκόντζελος 14(1) (6 ασ.), Στεργιάκης 20(3/7) (8 ασ., 4 κλ.), Ιωάννου 7(1), Δαμιανός 10(2), Τσιουμπρής 15(2/4), Ντουζίδης 11(1), Ματζούρος 6, Μπολδόγλου 4, Τσιλιμπάρης 3(1), Αδαμούδας, Σιταράς

Διαιτητές: Καρπάνος, Αντωνιάδης και Γαραντζιώτης (κομισάριος Φλώρος)

Δείτε την αναμέτρηση, όπως και όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“ στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού,