National League 1: Αμύντας – Δάφνη 64-59

Σάββατο 12 Οκτωβρίου , 17:00

Δύο στα δύο, για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, στο πρωτάθλημα της National League 1, μετά την επικράτηση στο γειτονικό ντερμπι, επί της πολύ δυνατής συμπολίτισσας, Δάφνης.

Το πάθος για τη νίκη ξεχείλιζε από την αρχή της αναμέτρησης μέσα στο παρκέ, αλλά και στην εξέδρα, με καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (7-7 , 5′), με ένα επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων να τους βάζει μπροστά με 10-17, αλλά η αντίδραση των Υμηττιωτών και το επιμέρους 8-0, των τελευταίων λεπτών του πρώτου δεκαλέπτου, τους έδωσε την πρωτοπορία, με τη μικρότερη διαφορά, στο τέλος του (18-17). Η συναρπαστική αναμέτρηση συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να κατακτούν προβάδισμα διψήφιας διαφοράς στην ανάπαυλα (36-24).

Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Δάφνης ανέβασε την προσπάθειά της, για την ανατροπή, παράλληλα με την ευστοχία της, καταφέρνοντας να ψαλιδίσει τη διαφορά στα μισά της τρίτης περιόδου (41-35) και να την φτάσει στο τρίποντο, στο 30′ (48-45), απογειώνοντας το ενδιαφέρον και προμηνύοντας ένα συναρπαστικό τελευταίο δεκάλεπτο, που μέσα σε δύο λεπτά, έφερε και την ανατροπή (48-49 , 32′) και τους κιτρινόμαυρους μπροστά, για δεύτερη φορά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια ανήκει στους αθλητές του Λεωνίδα Ζούπα, που πήραν άμεσα την πρωτοπορία με καίρια σουτ, αλλά κυρίως με την αμυντική τους απόδοση, αφήνοντας πίσω τους και την μικρότερη απόσταση, που έφεραν το ματς οι αντίπαλοί τους στα 60″ (58-57), κατακτώντας το ροζ φύλλο, με το ταμπλο να γράφει 64-59, σκορπώντας χαμόγελα στους φιλάθλους τους, κυρίως για τη συνέχεια!!

Επόμενη αναμέτρηση το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου (18:00), στην Καλλιθέα, για την 3η αγωνιστική, με την ομάδα του Εσπέρου.

Αμύντας – Δάφνη 64-59

Δεκάλεπτα: 18-17, 36-24, 48-45, 64-59

Αμύντας (Ζούπας, Κουκουνιάς): Αμπατζάς 18(4/6 66,7%), Τσιουμπρής 10(3), Ντουζίδης 2, Ματζούρος 11(3/6 50%), Κορκόντζελος 6 (4 ασ.), Στεργιάκης 6(1) (3 κλ.), Δαμιανός 7(1), Ιωάννου 2 (7 ριμπ.), Μπολδόγλου 2

Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 10(1), Καράμπουλας 10(1), Παπανικολάου 20(2), Κερασοβίτης 3(1), Τοπάλι 5(1), Έξαρχος 2, Μουστόπουλος 9, Γιαννίκος, Μαραγκόπουλος.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος Σπ., Καψιώχας και Μπον (κομισάριος Καλαρέμας)

Δείτε την αναμέτρηση, όπως και όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“ στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού,