Elite League Ερρίκος Ντυνάν: Αμύντας – Πανερυθραϊκός 74-68

Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2023 , 16:00

Τρίτο ροζ φύλλο του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα, στη σεζόν, μετά την επικράτηση επί του Πανερυθραϊκού, σε μία ακόμη αναμέτρηση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, που κρίθηκε στo τέλος.

Η προσπάθεια των αντιπάλων για το προβάδισμα κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό του αγώνα, με αποτέλεσμα την ισοπαλία στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (10-10), το 19-20 στο τέλος του και το ενδιαφέρον σε υψηλά επίπεδα και για τους θεατές της τηλεόρασης. Η συναρπαστική αναμέτρηση συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο με τους Υμηττιώτες να έχουν συνέχεια το προβάδισμα, αλλά μη μπορώντας να ξεφύγουν και το 34-32 της ανάπαυλας, προϊδέαζε για το αμφίρροπο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η πρωτοπορία εναλλάσσοταν, έως το επιθετικό ξέσπασμα της ομάδας της Ερυθραίας στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, που τους έβαλε μπροστά με +7 στο τελευταίο λεπτό (48-55) και με το 52-57 στο 30′. Στην τελευταία περίοδο η ένταση για τη νίκη κορυφώθηκε, η ισοπαλία εμφανιζόταν συχνά στο ταμπλό (59-59 33′ , 65-65 36′) και η υπερπροσπάθεια των παικτών του Μιχάλη Κουρή τους έδωσε το +5 με τρία λεπτά να απομένουν (70-65) και οι σωστές επιλογές τους στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων για την ανατροπή, έφερε το τελικό 74-68 και μία συναρπαστική νίκη, με τον τρόπο που κατακτήθηκε.

Επόμενη αναμέτρηση στο Σχηματάρι, το Σάββατο 25 Νοεμβρίου (17:00), με τον Ερμή, για την 9η αγωνιστική.

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 74-68

Δεκάλεπτα: 19-20, 34-32, 52-57, 74-68

Αμύντας (Κουρής, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης 2, Μπιλάλης, Σιούντρης 5(1), Γκρέκας 10(2/3), Βαρδιάνος 3(1), Λιακόπουλος 10, Πίτερσον 15 (5 κερδ.φαουλ), Γκάτζο 9(1) (7 ριμπ.), Μπέλη 2, Γουίλσον 9, Μπολδόγλου 2, Δόξας 7

Πανερυθραϊκός (Χουχούλης): Μανοΐλοβιτς 13(2), Καλλιανιώτης 6(2), Παπαδημητρίου 2, Κουφόπουλος 11(2), Ιωαννίδης, Τσουργιάννης 8, Κορκόντζελος, Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 1, Κουρουπάκης 20, Θεοδώρου 4, Ζαρμακούπης 3(1)

Διαιτητές: Τεφτίκης, Χριστινάκης και Παπαδόπουλος Χρ. (κομισάριος Διμπινούδης)

Εγγραφείτε, επίσης, με μία απλή κίνηση, στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού, με το κουμπί εγγραφής και καταχωρώντας το email σας, θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται, αλλά και να δείτε όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει .

Ενημερωθείτε, επίσης, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.