Α2 Γυναικών: Αμύντας – ΕΦΑΟΖ 52-58

Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019 , 18:00

Ο Αμύντας παρά την εξαιρετική προσπάθεια δεν τα κατάφερε απέναντι στον δεύτερο της βαθμολογίας, ΕΦΑΟΖ, ο οποίος επιβλήθηκε με 52-58 για την 13η Αγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τις γυναίκες μας, οι οποίες στα μισά της περιόδου έκανα double score (12-6). Με τρίποντο της Γιγουρτάκη έφτασε ακόμη και το +9 (15-6). Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά έληξε με το 22-15 υπέρ του Αμύντα. Οι γηπεδούχες συνέχισαν να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ. Με το τρίτο προσωπικό της τρίποντο στο ματς η Τριμέρη έκανε για πρώτη φορά το +12 (31-19). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ο ΕΦΑΟΖ μείωσε, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 35-32. Ακόμη και στην τρίτη περιοδο, ο Αμύντας μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα (43-41). Δυστυχώς η ομάδα μας άρχισε να «πέφτει» επιθετικά. Γεγονός που στοίχισε και στο τέλος. Ένα επιμέρους σερί 9-17 ήταν αρκετό ώστε ο ΕΦΑΟΖ να προσπεράσει, αλλά και να πάρει τελικά τη νίκη.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΕΦΑΟΖ 52-58

Διαιτητές: Αυγερινός – Κούλης
Δεκάλεπτα: 22-15, 35-32, 43-41, 52-58
ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη – Λιάκου): Γιγουρτάκη 6(2), Τριμέρη 15(3), Μαργώνη 4, Καλλιώρα 4, Τζέμη 2, Τσαγκαράκη 5, Σιδηροπούλου, Κάραλη, Καραντζαλου, Αθανασούλια, Ντλανου 6, Κόρμπου 10.
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Βερροιόπουλος – Φατούρος): Καραβέλη 8, Σατρατζέμη 7(2), Κυρίου 6, Βαμβακά 24(1), Ντότσι, Ζουρνή 13(1), Κεσσέ, Βυζεντίνη, Κουρούβανη, Λέρη, Μπαλαμπάνη, Χόνι.