• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Κύπελλο Γυναικών: Αμύντας – ΠΑΟΚ 83-69

Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου , 18:00

Η σεζον πρόκληση ξεκίνησε με το δεξί, με την πρόκριση στις οκτώ ομάδες της Γ’ φάσης, του Κυπέλλου Ελλάδας, για τον Αθλητικό Όμίλο Υμηττού Αμύντα μετά τη συγκλονιστική αναμέτρηση και την επικράτηση επί του ΠΑΟΚ, στο κλειστό του Υμηττού.

Παίζοντας δυο εκπληκτικά δεκάλεπτα στην αρχή των δύο ημιχρόνων η ομάδα του Υμηττού, έφτασε σε μια ιστορική νίκη και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα προημιτελικά του Κυπέλλου! Ο αγώνας ξεκίνησε με τις Υμηττιώτισες να κάνουν καλή εκκίνηση και να προηγούνται με 11-3 στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε και στη συνέχεια και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενες με 25-14! Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης, η οποία με καλή απόδοση έφερε το ματς στα ίσα με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει υπέρ των γηπεδούχων με 39-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “πορτοκαλί” μπήκαν αποφασισμένες να καθαρίσουν το παιχνίδι και με βοηθό την άμυνα ζώνης πήραν ξανά διψήφιο προβάδισμα (55-45) και μη ρίχνοντας τον ρυθμό τους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (64-49)! Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο αξιοποίησαν το προβάδισμά τους, δεν απειλήθηκαν λεπτό και με τις Λία Ντάνου και Όνεστι Γκρέισον να ξεχωρίζουν σε άμυνα και επίθεση, επικράτησαν με 83-69.

Επόμενη αναμέτρηση στα προημιτελικά του θεσμού, έπειτα κλήρωσης.

Αμύντας – ΠΑΟΚ 83-69

Δεκάλεπτα: 25-14, 39-38, 64-49, 83-69

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Μαργώνη (5 ασ.), Λαμπράκη 6 (7 ριμπ.), Καλομιτσίνη 11(3), Μαζαράκη, Βαρβιτσιώτη 4, Πλυτά, Γεωργακοπούλου, Berkman 21 (9/10 διπ. 90%, 9 ριμπ.) Ντάνου 21(5/13 διπ. 38,5%, 8 ασ.), Scott 20(1) (7 ριμπ., 7 ασ.), Μουστάκα, Brown

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γιαννούδη, Πράπα 8, Κουμανσιώτου, Ζορμπαλά, Σάββα, Truong 32(8), Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου Ελ. 3, Μιχαηλίδου Κ., Σταματάκη 4, Brunelle 4, Hobby 18

Διαιτητές: Χριστινάκης, Ρίζος και Λιόνας (κομισάριος Διμπινούδης)