« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: Αμύντας – ΜΕΛΑΣ 64-53

Κυριακή 08 Δεκεμβρίου 2019 , 18:00

Με μια πειστική εμφάνιση κόντρα στον αξιόμαχο αντίπαλο, ΜΕΛΑΣ, ο Αμύντας επικράτησε με 64-53 στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού! Η ομάδα μας πήρε την δέκατη συνεχή νίκη της και παραμένει πρώτη και αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδιαίτερη διάθεση και σημαντική ευστοχία και από τις δύο ομάδες. Ο Αμύντας, ο οποίος οδηγούσε συνεχώς στο σκορ, προηγήθηκε με 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στα επόμενα πέντε λεπτά οι παίκτριες συνέχισαν επιθετικά και έφτασαν να προηγηθούν για πρώτη φορά με +12 (30-18, 15’) μετά από τρίποντο της Λίας Ντάνου. Η διψήφια απόσταση διατηρήθηκε ως το ημίχρονο, οπότε η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά με 36-25.

Η καλή παρουσία του Αμύντα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας την πρωτοπορία της σε σταθερά υψηλά επίπεδα (52-40, 30’), παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν την απόσταση. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η διαφορά ξέφυγε περισσότερο υπέρ του Αμύντα, ο οποίος έφτασε με αποφασιστικότητα στο τελικό 64-53 και την δέκατη νίκη του στο Πρωτάθλημα.

Σε εξαιρετική… φόρμα βρέθηκε για μια ακόμη Κυριακή η Λία Ντάνου, σκοράροντας 16 πόντους, με την Μαρία Τριμέρη να ακολουθεί με 15 πόντους.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδσς μας την ερχόμενη Κυριακή (15/12, 20:15) στον Ωρωπό για την τελευταία αγωνιστική του Α’ Γύρου.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΜΕΛΑΣ 64-53

Δεκάλεπτα :18-16, 36-25, 52-40, 64-53
Άμυντας (Δρακάκη): Σκεπετάρη 9(2), Σκαρλή, Τριμέρη 15(3), Μαργώνη 6, Τζιοβάρα, Σιδηροπούλου 1, Πατσιώτη 2, Πολιτοπούλου 9, Μαζαράκη 1, Αθανασούλια 5(1), Ντάνου Μ., Ντάνου Λ. 16(4).
ΜΕΛΑΣ (Αργυρίου): Κοντάλη 8(1), Τσότρα, Αμίτση 8(2), Αγγελοπούλου, Φραγκούλη, Καρανικόλα, Λυκούδη 1, Μονεμβασίου, Καπένη, Γιακαλού 16, Μακρυνίκα 13, Κοτσιάφτη 7.